Elena Belova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Elena Dmitriyevna Novikova-Belova (rusisht: Елена Дмитриевна Новикова-Белова, еедин Novikova më 28 korrik 1947) ishte skermante ruse në pension . Ajo konkurroi në Lojërat Olimpike të 1968, 1972, 1976 dhe 1980 në ngjarje individuale dhe ekipore dhe fitoi katër medalje ari, një argjendi dhe një bronxi, duke u bërë kështu konkurrentja e parë femër që ka fituar katër medalje të arta olimpike. Ajo pothuajse fitoi dhe një arë të pestë në vitin 1976, por humbi në ndeshjen e fundit të pishinës me fanellën. Belova gjithashtu fitoi tetë tituj botërorë, individualisht në 1969, dhe me ekipin sovjetik në vitet 1970-1979. [1]

Pak para Olimpiadës së 1968-ës ajo u martua me Vyacheslav Belov, një kampion i ardhshëm botëror në pentationin modern, dhe ndërroi emrin e saj të fundit nga Novikova në Belova. [1] Ajo u tërhoq pas Olimpiadës së vitit 1980, dhe lindi në vitin 1987, në moshën 40 vjeçare. Burri i saj i dytë, kompozitori Valery Ivanov, i kushtoi asaj një vals. [2]

Në vitin 1970 Belova u diplomua nga Instituti Pedagogjik i Minskut, ajo mori një doktoraturë në këtë disiplinë. Në vitin 1997 iu dha Urdhri i Argjend Olimpik, dhe në vitin 2007 Medaljonin Pierre de Coubertin . [3] [4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Elena Novikova-Belova" Arkivuar 17 prill 2020 tek Wayback Machine. sports-reference.com. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "sr" defined multiple times with different content
  2. ^ Елена Белова. Спортивная биография. rostmaster.ru
  3. ^ Белова Елена Дмитриевна Arkivuar 22 dhjetor 2012 tek Archive.today. Great Soviet Encyclopedia
  4. ^ Elena Belova Awarded Pierre de Coubertin Medal. National Olympic Committee of Belarus.