Elesa Kaso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Elesa Kaso është një aktore nga Maqedonia e Veriut me origjinë turke .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u lind më 3 tetor 1961 në Gostivar, pastaj në Jugosllavinë Federale. Në vitin 1985 diplomoi për aktrim në Fakultetin e Arteve Dramatike të Universitetit të Shkupit . Në të njëjtin vit, ai hyri në dramën turke të Teatrit të Kombeve . Në vitet 1987 - 1988, me një bursë nga qeveria turke, specializohet për folje skenike në Konservatorin Shtetëror në Ankara. Që nga viti 1994, ai ligjëron teknikën e të folurit skenik dhe zërit në Fakultetin e Arteve Dramatike në Shkup.

Ai luajti rolin e Yunus Emre dhe Gilgameshit në dramat me të njëjtin emër, Rogozhin në "Idiot", Abraham Brodsky në "R", Ibrahim në "Mad Ibrahim", Zganarel në "Don Zhuan", Ferdinand në "Ftuhinë", Edipi. te “Edipi Mbreti”.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]