Elimët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Elimët apo te njohur si Elymët apo Elimjanët (gr: Elymoi, lat: Elymi) së bashku me Sikeleret dhe Sikaneret ishin kolonizatorët paragrekë të Sicilisë.

Literatur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giulia Falco: Elymoi, in DNP, Bd. 3 (1997), Sp. 1003