Elisabeta e Austrisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Elisabeth Amalie Eugenie e Bavarisë, e njohur edhe si Princesha Sisi (Mynih, 24 dhjetor 1837 - Gjenevë, 10 shtator 1898), e lindur si dukeshë e Bavarisë, ishte Perandoresha e Austrisë, Mbretëresha e Hungarisë dhe Mbretëresha Apostolik e Bohemis dhe e Kroacisë dhe bashkëshorte e Franc JozefitAustrisë.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elizabeta ka lindur në prag të Krishtlindjeve të 1837, e katërta nga dhjetë fëmijët (dy prej të cilëve vdiqën në foshnjëri) e dukës Maksimilian Jozefit të Bavarisë dhe Louis e Bavarisë, bija e Maksimilianit, i cili më vonë u bë mbreti i Bavarisë si Maksimilian I. Të dy prindërit i përkisnin familjes Wittelsbach, babai, megjithatë, një pasardhës i kolateralit dukës "në Bavari", ndërsa nëna e tij i përkiste degës bavareze të familjes mbretërore.

Kjo nuk ishte një martesë të lumtur. Babai i Elizabetës, Dka Maks, është përshkruar si një njeri i shthurur qe qendronte shpesh larg shtëpise. Sisi kaloi fëmijërinë e saj në pallatin e familjes në Mynih, ndërsa muajt e verës në Kalaja Possenhofen në liqenin Starnberg.

Elizabeth ishte një vajzë e gjallë dhe e bukur, por krejtësisht në hije nga Helena, motra e saj e madhe.Arkidukesa Sofija luajti rol të rendesishem në fuqizimin e Helenës dhe në qoftë se të gjitha do te shkonin sipas planit te saj, një Perandoreshë Bavareze do të ngjitje në fron. Perandori Ferdinand, i cili mbretëroi nga 1835, nuk ishte në gjendje të mbretërojë, për këtë shkak goditi shumë Dhoma e Habsburgut: një keqësim progresiv mendore, izolim nga realitetit që u bë më e theksuar me moshën gj qe mund të çonte përfundimisht, në çmenduri. Trashëgimtari i tij, vëllai i tij Karl Franci (burri dhe babai i Jozefit Sophie Francis) ishte karakteri i trembur, i dobët dhe me mungesa politike, i paaftë për rolin e sovran. Në vend të kësaj, gruaja e tij, Sofije, ishte inteligjente, ambicioze dhe me personalitetin e saj energjik është prerë nga shumë shpejt një rol të madh në gjykatë vjenez. Të gjitha ambiciet e pushtetit të Sofjes derdhur mbi birin e saj Franc Jozeefin, pas abdikimit te perandorit Ferdinand, dhe ajo i pengon burrit të saj për të pranuar e vazhdimësisë e fronit, duke hequr dorë për t'u bërë Perandoreshë. Të gjitha në favor të Franc Jozefit, birit të sajë.

Pyetjet e karakterit janë me siguri të papërfillshme sentimentale: Sofija vetë, si pothuaj të gjitha princeshat e kohës, kishte hequr dorë nga dashuria dhe kishte qenë e detyruar të martohet me një burrë që të tjerët e kishte zgjedhur për të. Në ato vite, politikën e Austrisë ishte për të rimarë roli e shtetit kryesor gjerman, edhe me ndihmën e martesave të ngushta. Për këtë arsye Sofija, ka për qëllim martesa drejt princeshave gjermane. Fillimisht, zgjedhja bie mbi Princesh Anën e Prusisë, nga të cilat Francis Jozefi, gjatë një vizite në Berlin, në dimrin e vitit 1852, bie në dashuri me pasion (por vajza është e angazhuar tashmë), pastaj në Sidonia princesha saksone, dhe më në fund në Helena, vajza e madhe e motrës së sajë, Ludovika. Elena nuk mund të konsiderohet si një princesh e mirë, si dy vajzat më parë: në fakt prejardhjen nga një linjë kursant i shkollës ushtarake të Wittelsbach dhe jo si Sofija, shtëpi në pushtet të Bavari. Megjithatë, Bavaria është një nga më besnikët në Austri, pastaj një lidhje të mëtejshme sigurisht që është e dëshirueshme. Të ardhmen çift i martuar, Francis dhe Helen, duhet të ketë qenë i njohur për të angazhuar Ischl, sipas planeve të dy nënave. Gjatë udhëtimit Ludovika vendos të shoqërohet edhe nga Elizabeta vajza e dytë, e cili në atë kohë ishte një burim i saj i shqetësimeve serioze. Elizabeta ishte me të vërtetë jo e lumtur në dashuri me një punonjës të babait të saj. Ludovika shpresonte se udhëtimi në Ischl mund të trondisin vajzën melankolike, por shpresonte gjithashtu qe ta sjellë atë më afër vëllait të Franc Jozefit, Arkidukea Karl Ludwig.

Ballafaqimi me Franc Jozefin në Ischl[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Louis dhe dy vajzat dhe Nene arrijnë në Ischl më 16 gusht 1853, janë veshur në të zeza (pas

vdekjes së një hallë). Sofija shkon në ndihmë të motrës së saj. Mëngjes, 17 gusht, nëna e perandorit hyn në dhomë vetëm, mbreti i ri është në dashuri, gëzuon: "Vërtet, kjo Sisi simpatike! Bukuri, ëmbëlsi e syve të saj! Dhe buzët e saj ... Ata mendojnë për luleshtrydhe më të bukur! " Arkidukesa e kishte kuprtuar se gjatë takimit Franc Jozefi kishte rënë në dashuri me Sisin.

Perandoresha Elizabeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bisedimet e Sofijes me Ludovikën motrën e saj për të informuar vajzat për vendimin e marrë nga djali nuk zgjatën. Në të njëjtën mbrëmje flet për të rinj dhe e pyet vajzën e saj se mund të dashuronte një perandor. Sisi përgjigje: "Si mund ? Kjo edhe ide e çuditshme... Si mund ai të mendojnë për mua... Unë jam kaq e re dhe e parëndësishme." Natën para ditëlindjes së perandorit, Perandori ka insistuar që Sisi, e cila nuk donte të marrte pjesë, te ishte e ftuar. Në kohën e vallëzimit me Sisin perandori i jep buqetë me lule. Ludovika është përgjegjëse për të pyetur se a është e përgatitur të pranojë Sisi Franc Jozefin si burrin e saj. Ajo përgjigjet vetëm: "Unë e dua perandorin, por në qoftë se nuk do të ishim perandori ...".

Dukesha paralajmëron nipin e saj për përgjigje pozitive të vajzës.