Jump to content

Elisabeth Moss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elisabeth Moss

Elisabeth Singleton Moss[1] (e lindur më 24 korrik 1982)[2] është një aktore amerikane. Ajo është e njohur për rolet e saj si Zoey Bartlet, vajza më e vogël e presidentit Josiah Bartlet, në serialin televizive të NBC The West Wing (1999-2006); Peggy Olson, në serialin e AMC Mad Men (2007-2015), e cila fitoi nominimet e gjashtë Emmy Awards dhe nominimin e Golden Globe; Det. Robin Griffin në Top of the Lake (BBC, 2013, 2017), e cila fitoi një Globë të Artë për Aktoren më të Mirë në një Film TV; dhe u ofrua në serialin e Hulu The Handmaid's Tale, për të cilën ajo fitoi çmimin "Primetime Emmy Award for Outstanding Lead Actress in a Drama Series" dhe çmimin "Emmy të Primetime Emmy Award for Outstanding Drama Series" si producente.[3]

  1. ^ According to "California Birth Index, 1905–1995: Elisabeth Moss". State of California Center for Health Statistics, California Department of Health Services, Sacramento, California. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2013. Marrë më 27 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Elisabeth Moss". TVGuide.com. Marrë më 10 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "A Hulu Original: The Handmaid's Tale". Marrë më 27 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)