Elise Paschen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Elise Paschen (lindur janar 1959) është një poete amerikane. Ajo është bashkë-themeluese dhe bashkë-redaktore e Poetry in Motion , një program që vendos postera të poezisë në metro dhe autobusë anembanë vendit.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E bija prima balerinës së njohur Maria Tallchief [1] dhe kontraktorit të Çikagos Henry D. PASCHEN, ajo ishte lindur dhe rritur në Çikago , Illinois, ku u shkollua në Francis W. Parker School. Gjatë kohës që ishte duke studiuar në Universitetin e Harvardit , Paschen mori medaljen e Lloyd McKim për poezi dhe shërbeu si redaktore poetike e avokatëve të Harvardit. Në Universitetin e Oksfordit, ajo mori diplomën për M.Phil. dhe D.Phil. në Letërsinë Britanike dhe Amerikane të shekullit të 20-të, ajo bashkë-themeloi dhe bashkë-redaktoi Oxford Poetry . Paschen është një anëtare e Osage Nation . [1]

Librat e saj të poezisë përfshijnë, më së fundi, Jeta e natës(The Nightlife), si dhe Bestiary,Infidelities, fitues i Çmimit Nicholas Roerich Poetry, dhe Houses:Coasts . Poezitë e saj janë botuar në revista dhe antologji të shumta duke përfshirë The New Yorker, Poetry dhe The Best American Poetry 2018 .

Drejtore Ekzekutive e Poetry Society of America nga viti 1988 deri më 2001, ajo ka redaktuar antologji të shumta, duke përfshirë edhe librat më të shitur të New York Times, Poetry Speaks. Ajo jeton në Çikago me burrin e saj, Stuart Brainerd, dhe dy fëmijët e tyre.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nicholas Roerich Çmimi i poezisë, për Pabesi(Infidelities)
 • Lloyd McKim Garrison Medalja për poezi
 • Joan Grey Çmimi Poemë Untermyer
 • Çmimi i poezisë Richard Selig
 • Frances C. Allen Shoqëria (Fellowship)

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Houses:Coasts (Sycamore Press, Oxford, 1985)
 • Infidelities (Story Line Press, 1996)
 • Bestiary (Red Hen Press, 2009) [2]
 • The Nightlife (Red Hen Press, 2017) [3]

Antologji që tregojnë poezitë e saj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Reinventing the Enemy's Language: Shkrimet e grave bashkëkohore të Amerikës Veriore (1997)
 • Disidentët e shëmtuar: Ghazals Real në anglisht (2000)
 • Anthologjia e POETRY, 1912-2002 (2002)
 • Një ndjenjë formale vjen: poemat në formë nga femrat bashkëkohore (2007)
 • Peshkimi i fantazmave: Një Anthologji e Poezisë së Eko-Drejtësisë (Universiteti i Shtypi i Gjeorgjisë, 2018)

Redaktore ose bashkë-redaktore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Poezi në lëvizje (1996)
 • Poezia flet (2001)
 • Poezi në lëvizje nga bregu në breg (2002) [4]
 • Poezia flet për fëmijët (2005) [5]
 • Poezia flitet për zgjerim (2007) [6]
 • Poezia flet kush jam unë (2010) [7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "The Osage Nation will host Writers Summit." Archived 26 September 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine. Osage Nation. Retrieved 8 July 2012.
 2. ^
 3. ^ "Books - Red Hen Press". Red Hen Press (në anglisht). Marrë më 2018-11-19.
 4. ^
  MTA | Poezi në lëvizje Archived 25 January 2008[Date mismatch] at the Wayback Machine.
 5. ^
 6. ^
 7. ^

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]