Jump to content

Elisha Scott

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elisha Scott
Të dhënat vetjake
Emri i plotëElisha Scott
Datëlindja(1893-08-24)24 gusht 1893
VendlindjaBelfast, Irlanda
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
VendvdekjaBelfast, Irlanda Veriore
PozicioniPortier
Karriera me të rinjtë
1909Belfast Boys' Brigade
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1911–1912Broadway United
1911Linfield
1912–1915Liverpool28(0)
1915-1916Belfast United
1916Linfield
1916–1919Belfast Celtic
1919–1934Liverpool402(0)
1934–1936Belfast Celtic
Gjithsej430(0)
Karriera ndërkombëtare
1920–1936Ireland (IFA)31(0)
1935Irish League XI2(0)
Skuadra të menaxhuara
1934–1949Belfast Celtic
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Elisha Scott (24 gusht 1893 - 16 maj 1959) ishte futbollist irlandez dhe ishte i vetmi lojtarë për qëndrimin e tij më të gjatë në skuadrën Liverpool.