Jump to content

Ella Fitzgerald

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ella Fitzgerald
Ella Fitzgerald në vitin 1946
U lind në25 prill, 1917
15 qershor 1996
Vdiq
Kaliforni
KombësiaAmerikane
Emrat e tjerëZonja e Jaz-it
Vite aktiviteti1934–1994
Njohur përKëngëtare

Ella Jane Fitzgerald lindi me 25 prill 1917 në Newport News, Virginia dhe vdiq me 15 qeshor 1996 në Beverly Hills, Kalifornia, ajo ishte një këngëtare amerikane e xhazit, ndonjëherë e referuar si Zonja e Parë e Këngës, Mbretëresha e Jazz-it dhe Zonja Ella. Ajo u shqua për pastërtinë e tonit, diksionin e patëmetë, frazat, kohën, intonacionin dhe aftësinë improvizuese "si briri", veçanërisht në këndimin e saj të ngathët.

Pas një adoleshence të trazuar, Fitzgerald gjeti stabilitet në suksesin muzikor me Orkestrën Chick Webb, duke performuar në të gjithë vendin, por më së shpeshti shoqërohej me Salon e Savojës në Harlem. Interpretimi i saj i rimës së çerdheve "A-Tisket, A-Tasket" ndihmoi në rritjen e famës së saj dhe asaj dhe Webb. Pasi mori drejtimin e bandës kur Webb vdiq, Fitzgerald e la atë pas në 1942 për të filluar karrierën e saj solo.

Menaxheri i saj ishte Moe Gale, bashkëthemelues i Savoy, [1] derisa pjesën tjetër të karrierës së saj ia dorëzoi Norman Granz, i cili themeloi Verve Records për të prodhuar rekorde të reja nga Fitzgerald. Me Verve ajo regjistroi disa nga veprat e saj më të vërejtura, veçanërisht interpretimet e saj për Librin e Këngëve të Mëdha Amerikane.

  1. ^ "The Savoy Ballroom opens | African American Registry". Aaregistry.org (në anglisht). Marrë më 29 tetor 2016.