Elvira Heba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Elvira Lagji Heba (lindur më 1965, Durrës) është një violonçeliste shqiptare nga Durrësi, Shqipëri.[1] Ajo filloi të studiojë violinë në moshën gjashtë vjeçare në Shkollën e Muzikës në Durrës. Pas kësaj ka studiuar në Akademinë e Arteve në Tiranë. Pas diplomimit, ajo mori një numër postesh orkestrale në të dy dhomën dhe orkestrën e plotë në qytetin e saj. Ajo u zhvendos në Kanada në vitin 1999 me familjen e saj ajo u vendos në Vankuver, ku është e angazhuar në një numër përpjekjesh muzikore si si mësuese dhe interpretuese e violonçelës.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Elvira HEBA (LAGJI)" (në anglisht). Albanian Cello Site. Marrë më 16 dhjetor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]