Jump to content

Emese Szász

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
2013 World Fencing Championships

Emese Szász (e lindur më 7 shtator 1982) është një shpatare hungareze, fituese Olimpike e medaljes së arit (2016), dhe fituese e medaljes së argjendit në Kampionatin Botëror të vitin 2010. Ajo fitoi Kupën Botërore në sezonet 2009-10 dhe 2010-11.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti i parë i Szász ishte noti, por ishte sport që e lodhte atë. Ajo mendoj se nuk mund të ketë sukses në lojërat me top, duke qenë majtiste, prandaj ai filloj sportin e shpatave. Trajnerët e saj të parë ishin György Felletár dhe Béla Kopetka. Ajo ju bashkua ekipit kombëtar hungarez të të rinjve, me të cilin ajo fitoj medaljen e artë në Kampionatin Botëror të të rinjve 1998 në Valencia dhe medalje të argjendit në edicionin e vitit 1999 në Keszthely.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Profile at the European Fencing Confederation