Emine Dzheparova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emine Dzheparova

Emine Ajarovna Dzheparova (ukrainisht: Еміне Айяровна Джапарова; rusisht: Эмине Айяровна Джапарова, lindur më 5 maj 1983) është një gazetare, redaktore, prezantuese televizive dhe politikane ukrainase e tatarëve të Krimesë. Ajo u emërua Zëvendës Ministre e Parë e Punëve të Jashtme të Ukrainës në vitin 2020. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga tetori 2015 deri në prill 2016 ajo u emërua këshilltare për Krimenë e Ministrit të Politikës së Informacionit. Nga 20 prilli 2016 ajo u emërua zëvendësministre e Politikës së Informacionit. Më 3 shtator 2019 ajo dorëzoi dorëheqjen. [2]

Nga 18 maj 2020 ajo shërbeu si Zëvendës Ministre e Parë e Punëve të Jashtme nën Dmytro Kuleba, [3] dhe si kryetare e Komisionit Kombëtar të Ukrainës për UNESCO-n . [4] Në këtë post ajo është përgjegjëse për nismën diplomatike të Platformës së Krimesë për rikuperimin e kontrollit të gadishullit të Krimesë të pushtuar nga Rusia. [5] [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ D. Shmygal, Prime Minister (2020-06-10). "Kabinet Ministriv Ukrainy – Pro pryznachennia Dzhaparovoi E. A. pershym zastupnykom Ministra zakordonnykh sprav Ukrainy" Кабінет Міністрів України - Про призначення Джапарової Е. А. першим заступником Міністра закордонних справ України. Government Portal (Ukraine) (në ukrainisht). Kyiv. Order 632.
  2. ^ "Dzhaparova napysala zaiavu pro zvilnennia" Джапарова написала заяву про звільнення. Ukrinform (në ukrainisht). Marrë më 2021-08-21.
  3. ^ "Stalo vidomo, khto stane pershym zastupnykom holovy MZS Ukrainy" Стало відомо, хто стане першим заступником голови МЗС України. RBK-Ukraina (në rusisht). Marrë më 2021-08-21.
  4. ^ "Ukaz Prezydenta Ukrainy no. 272/2020" Указ Президента України №272/2020. President of Ukraine (në ukrainisht). Marrë më 2021-08-21.
  5. ^ "Emine Dzhaparova prezentuvala poslam krain-chleniv YeS initsiatyvu "Krymska platforma" i obhovoryla praktychni aspekty zaluchennia Yevrosoiuzu do ii dialnosti" Еміне Джапарова презентувала послам країн-членів ЄС ініціативу «Кримська платформа» і обговорила практичні аспекти залучення Євросоюзу до її діяльності (në ukrainisht). Ministry of Foreign Affairs of Ukraine. 2020-11-17. Marrë më 2021-08-21.
  6. ^ "Dzhaparova prezentuvala Krymsku platformu v OBSYe" Джапарова презентувала Кримську платформу в ОБСЄ (në ukrainisht). Ukrinform. 2021-08-21. Marrë më 2021-08-21.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]