Emir Mutapçiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mutapcic.jpg

Emir "Muki" Mutapčić (shqip: Emir Mutapçiq) lindi më 27 maj 1960Zenicë, Bosnja dhe Hercegovina, është basketbollist dhe trajner boshnjak .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emir Mutapçiq është i vetmi sportiest nga Zenica fitues i medals olompike. Medaljen e bronzët e fitoi me reprezentacionin e ish Jugosllavisë në lojrat Olimpike në Los Angeles në vitin 1984

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

si lojtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 120 reprezentatues ish Jugsllavisë
  • 3 kampion i Jugosllavisë (1978, 1980 i 1983)
  • Fitues i Ligës së kampionëve dhe Kupes Internacionale (1979)
  • Lojrat olimpike verore 1984 (medalja e bronzët) Kampionati botrore 1986 (medalja e bronzët)

Si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 3 herë kampion i Gjermanisë dhe 2 herë Kupen e Gjermanisë me Alba Berlin
  • Hyrjen në Ligë me TuS Lichterfelde (2000)