Emirati Islam i Afganistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
د افغانستان اسلامي امارت (Pashto)
Də Afġānistān Islāmī Imārat
امارت اسلامی افغانستان (Dari)
Imārat-i Islāmī-yi Afġānistān
Flag of Emirati Islamik i Afganistanit
Flamuri
Himni: "Kjo është Shtëpia e Trimave"
KryeqytetiKabuli
Gjuhët zyrtareDari, Pashto e shumë gjuhë të tjerë (Shih: Gjuhët e Afganistanit)
Qeveria
Popullsia
• Përllogaritje
39,907,500
Të dhëna të tjera

Emirati Islamik i Afganistanit është një shtet islamik i panjohur që u krijua për herë të parë në shtator 1996 nga talebanët, një organizatë militante islamike Deobandi që filloi qeverisjen e saj në Afganistan pas rënies së Kabulit në vitin 1996. Grupi qëndroi në pushtet deri në vitin 2001, kur u rrëzua nga një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara që pushtoi vendin pas sulmeve të 11 shtatorit, duke ndezur luftën 20-vjeçare në Afganistan. Talebanët u kthyen në pushtet dhe ri-themeluan Emiratin Islamik pas rënies së Kabulit më 2021 dhe që atëherë ka kontroll de facto mbi pjesën më të madhe të vendit.