Emma De Canues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Emma de Caunes (i lindur më 9 shtator 1976) është një aktore franceze film. Ajo është i njohur mirë për të luajtur rolin e Sabine në Mr. Bean's Holiday.

Emma de Canues - Emri Plot Emma de Canues
Datlindja 9 shtator 1976
Vendi Lindjes Paris,Francë
Pofessioni Aktore
Vitet Aktive 1995prezent-
Bashkshorti Sinclair {2001-prezent

Jeta Dhe Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emma de Caunes

De Caunes ka lindur në Paris, e bija e aktorit / drejtor Antoine de Caunes dhe drejtor / grafik designer Gaëlle Royer. Ajo ishte e martuar me këngëtarin Sinclair (emri i vërtetë i Mathieu Blanc-Francard), i cili është babai i Nina vajzën e saj (i lindur në Paris, tetor 2002).

Karrierën e De Caunes e filloi në moshën dhjetë mirësjellje të një rol të dhënë nga Michele Reiser, ndrikull e saj. Roli qe luajti kisha një mik i djalë të quajtur "Arvin". Ajo mori diplomë e saj në film në vitin 1995.

De Caunes u shfaq në reklama të ndryshme para se të ulje të parë rolin e saj të madh të filmit në Frère Un Sylvie Verheyde's. Pas punën e saj në film 1997, de Caunes fitoi më premtues Aktorja në 1998 çmime César dhe aktoren më të mirë në Festivalin e Parisit 1997 Film, dhe u propozua për aktoren më të mirë në à l'Acteurs çmime Écran. Ajo fitoi Çmimin e Romy Schneider 2002, një çmim jepet çdo vit për një aktore premtuese të rinj.

Ajo kishte një rol kryesor në film komedi Mr. Bean's Holiday., në të cilat ajo ka luajtur interes dashuria e Mr.Bean

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Bruit des gens autour (2008) – Maud
Coluche, l'histoire d'un mec (2008) – a nurse
Rien dans les poches (2008) (TV) – Marie Manikowski
Days of Darkness (aka The Age of Ignorance) (2007)
The Diving Bell and the Butterfly (2007)
Mr. Bean's Holiday (2007)
The Science of Sleep (2006)
Short Order (2005)
Kaamelott (2005) (in 2 TV episodes)
Ma mère (2004)
Beyond Good & Evil (2003) (voice)
Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002)
Lovers of the Nile (2002)
Princesses (2000)
Unleaded (2000)
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999) (voice as The Mole's mom)
Pretend I'm Not Here (2000)
Le nombril de l'Univers (2000) (director, writer)
Milestones (1999)
Mondialito (1999)
Restons groupés (1999)
La voie est libre (1998)
3 petits points la lune (1998)
Beaucoup trop loin (1998)
Un frère (Brother) (1997)
Along the Freeway (1997)
Velvet 99 (1996)]]
L'échappée belle (1996)
Vladimir de trop (1996)

A2EBE35822B215C5C6BB473735CD2203.jpg