Jump to content

Ena Begoviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ena Begović (16 Qershor 1960 në Split - 15 Gusht 2000 në Brač) ishte një aktore Kroate.

Begoviç filloi të aktronte herët, duke bërë shfaqjen e saj të parë televizive në moshën 16 vjeçare, përmes një pjese të vogël në Punë në 26 Piktura, një film kontradiktor i vitit 1976 i drejtuar nga Lordan Zafranović. Drejtori vuri re talentin e saj dhe i dha asaj rolin kryesor në filmin e tij të ardhshëm, Rënia e Italisë ku luajti Veronikën, bija e një lokalisti të pasur nga bregdeti i Dalmacisë, i cili u bashkua me fashistët okupues italianë. Ky debutim e etiketoi Ena Begoviçin si një nga simbolet seksuale të kinemasë Jugosllave të viteve 1980, një status që më vonë e mbajti me sukses pavarësisht shfaqjes në filma relativisht të paktë, pasi karriera e saj aktive u zhvendos drejt teatrit.

Në vitet 1990 ajo u mbajt në qendër të vëmendjes së publikut më tepër për shkak të jetës së saj personale sesa aktrimit të saj. Në fillim të viteve 1990, ndërsa ngiste makinën në Zagreb, ajo u përfshi në një aksident automobilistik që shkaktoi vdekjen e një burri.

Më 15 gusht të vitit 2000, në ishullin Brač, disa muaj pasi u martua me biznesmenin kroat Josip Radeljak dhe një muaj e gjysmë pas lindjes së vajzës së tyre, Lana, ajo u përfshi (si një pasagjere) në një tjetër aksident automobilistik, i cili i mori jetën.

Motra e saj Mia Begović është gjithashtu një aktore e njohur.

Filmografia e përzgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Occupation in 26 Pictures (1978)
  • The Fall of Italy (1981)
  • The Glembays (1988)
  • Čaruga (film)|Čaruga (1991)
  • The Three Men of Melita Zganjer (1998)
  • Četverored (1999)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]