Encinitas, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Encinitas, California
Anglisht : City of Encinitas
qytet
noform
Aerial view of part of old town Encinitas showing Moonlight Beach on the left. Parallel with the shore is Historic Coast Highway 101, also parallel and further inland is Interstate 5 in California
Stema_figura
Vendndodhja
Encinitas, California is located in SHBA
Encinitas, California
Encinitas, California

Koordinatat: 33°2′40″V 117°16′18″P / 33.04444°V 117.27167°P / 33.04444; -117.27167

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku San Diego
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 51.772 km2
 •  tokësore 48.722 km2
 •  ujore 3.05 km2
Lartësia 25 m (m.n.d.)
Popullsia 59518 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi October 1, 1986[1]
Zona Kohore Pacific-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 92007, 92023, 92024
Prefiksi 442/760
Koordinatat 33° 2′ 40″ Veri

117° 16′ 18″ Perëndim

Encinitas, California (City of Encinitas) është një qytet në qarkun San Diegoshtetit federal California, SHBA. Në Encinitas, California jetojnë 59518 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 51.772 km2 (19.99 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 25 m (82 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më 8 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Encinitas (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2015. Marrë më 8 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Encinitas". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më nëntor 2, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Encinitas, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale