Jump to content

Enguri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Enguri

Enguri (gjuhë gjeorgjiane: ენგური,Mingrelian, Abkhaz, Rusisht: Ингури, Inguri) është një lumë në Gjeorgjinë perëndimore. Ka një gjatësi prej 213 kilometra (132 milje) dhe ka një bazë të daljes prej 4,060 kilometra katrorë (1,570 kilometra katrorë). Ai rrjedh në Ushgul në Svanetën veriperëndimore dhe kryen një rol të rëndësishëm duke siguruar energji hidroelektrike në zonën e krijuar.

Lugina e Engurit
Ura mbi lumin Enguri pranë bregut. Në sfond zona e Abkhazisë
Gryka e lumit Enguri me kullën e pamjes, shtator 2018

Lumi del nga Kaukazi i lartë afër malit më të madh e me te lartë në Gjeorgji, Shkhara, dhe pershkon nëpër luginat malore në veriperëndim përpara se të kthehet në jugperëndim për t'u derdhur në Detin e Zi pranë Anaklisë.

Që nga konflikti Abhazio-Gjeorgjian, Gjeorgjia dhe Abkhazia kanë trupa ushtarake të vendosura në afërsi të lumit; Rusia gjithashtu ka trupa paqeruajtëse në zonën e konfliktit. Në vend që të përkojë me marrëveshjet ndërkombëtare, një nga pikat e kalimit të ligjshmërisë është Uri Bridge që ndërtua nga të burgosurit gjermanë për më shumë se 800 metra. Ka edhe lidhje të tjera joformale përtej lumin të cilat sërish nuk e përkojnë me rregullat ndërkombëtare.

Diga e Engurit është një burim kryesor i energjisë elektrike në Gjeorgji, duke prodhuar rreth 40% të energjisë kombëtare. Me një kapacitet prej 1300 megavat, diga është një nga ndërtimet më të mëdha në Kaukaz, duke u lartësuar në 240 metra dhe me gjërësi prej 750 metrash. Me një kapacitet prej 1.1 milion metra kub uji, diga e Engurit luajnë një rol të rëndësishëm në sigurimin e furnizimit të energjisë në Gjeorgji.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kufiri Abkhazi-Gjeorgji
  • Mulkhura

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Rivers of Georgia