Enköping

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Enköping
Qytet
noform
Stacioni i trenit
Stema_figura
Stema e Enköpingut
Vendndodhja
Enköping is located in Suedia
Enköping
Enköping

Koordinatat: 59°38′08″V 17°04′35″L / 59.63556°V 17.07639°L / 59.63556; 17.07639

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Uppland
Qarku Qarku Uppsala
Komuna Komuna Enköping
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.67 km2
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia 21,121 banorë
Dendësia 1,980 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 745 xx
Prefiksi (+46) 171
Koordinatat 59° 38′ 08″ Veri

17° 04′ 35″ Lindje

Faqja Zyrtare www.enkoping.se

Enköping është qytet në provincën Uppland, Suedi. Sipas vitit 2010, Enköpingu ishte qyteti i dytë më i madh në qarkun Uppsala dhe i 57-ti më i madh në Suedi.