Enver Jaup Jaupi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Enver Jaup Jaupi ka lindur , më 12 prill 1947, në Allkomemaj të Tepelenës në një familje me tradita atdhetare. Ka punuar 43 vjet mësues në fshatrat Allkomemaj, Krahës, Hormovë dhe Kodër të rrethit të Tepelenës. Është krijues i këngëve polifonike të grupit të qytetit të Tepelenës, të zonës së Krahësit dhe të Rrëzës së Tepelenës. Është antar i shoqatës "Pegasi" të Gjirokastës, i shoqatës Atdhetare-Kulturore-Shkencore Mbarëkombëtare "Ali Pashë Tepelena" dhe Anëtar Nderi i shoqatës "Labëria".

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]