Épinal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Epinal)
Jump to navigation Jump to search
Epinal pano2.JPG
Épinal
Qytet
noform
Stema_figura
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 88000
Faqja Zyrtare Web faqja

Épinal është një qytet në Departamentin e Vosges, dhe që ndodhet në rajonin Lorraine në veri të Francës.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Qyteti shtrihet në lumin Moselle, 60 km në jug të qytetit Nancy.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | përpunoni burim]

Edukimi[redakto | përpunoni burim]

Universitetet[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Épinal është më së miri i njohur për "Images d'Épinal" që janë postere të njohura të krijuara nga një kompani lokale e njohur si Imagerie d'Épinal, më parë njohur si Imagerie Pellerin.

Komunikacioni[redakto | përpunoni burim]

Personalitete[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Panorama e qytetit[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]