Epoka e Informacionit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një afat kohor i momenteve kryesore të epokës së informacionit, nga mesazhi i parë i dërguar nga paketa e protokolleve të Internetit deri te aksesi global në internet.

Epoka e Informacionit (e njohur edhe si Epoka e Kompjuterit, Epoka Dixhitale, Epoka e Silikonit, Epoka e Mediave të Reja ose Epoka e Medias[1]) është një periudhë historike që filloi në mesin e shekullit të 20-të. Karakterizohet nga një zhvendosje e shpejtë nga industritë tradicionale, siç u krijuan gjatë Revolucionit Industrial, në një ekonomi të përqendruar në teknologjinë e informacionit.[2] Fillimi i epokës së informacionit ka qenë i lidhur me zhvillimin e tranzistorit në 1947,[3] amplifikatorit optik në 1957[4] dhe koha Unix,[5] e cila filloi më 1 janar 1970. Këto përparime teknologjike kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në mënyrën se si përpunohet informacioni dhe transmetohet.

Një laptop lidhet me internetin për të shfaqur informacione nga Wikipedia; komunikimi në distanca të gjata ndërmjet sistemeve kompjuterike është një shenjë dalluese e Epokës së Informacionit.

Sipas Rrjetit të Administratës Publike të Kombeve të Bashkuara, Epoka e Informacionit u formua duke përfituar nga përparimet e mikrominiturizimit të kompjuterave,[6] të cilat çuan në modernizimin e sistemeve të informacionit dhe komunikimeve në internet si forca lëvizëse e evolucionit shoqëror.[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hoover, Stewart M. (2006-04-26). Religion in the Media Age. Media, Religion and Culture (bot. 1st). New York: Routledge. ISBN 978-0-415-31423-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Manuel, Castells (1996). The information age : economy, society and culture. Oxford: Blackwell. ISBN 978-0631215943. OCLC 43092627. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Manuel, Castells (1996). The information age : economy, society and culture. Oxford: Blackwell. ISBN 978-0631215943. OCLC 43092627. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Grobe, Klaus; Eiselt, Michael (2013). Wavelength Division Multiplexing: A Practical Engineering Guide. John T Wiley & Sons. fq. 2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "General Concepts - Seconds Since the Epoch". pubs.opengroup.org. Arkivuar nga origjinali më 2017-12-22. Marrë më 2022-08-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Kluver, Randy. "Globalization, Informatization, and Intercultural Communication". un.org. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2013. Marrë më 18 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "The History of Computers". thought.co. Arkivuar nga origjinali më 2020-08-01. Marrë më 2019-10-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)