Epson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Seiko Epson[redakto | redakto tekstin burimor]

Seiko Epson e njohur ndryshe si EPSON është një kompani Japoneze ,është një ndër prodhuesit më të mëdhenj të printerave,letrave të imazheve dhe pajisjeve të ngjashme.Kryeqendra e saj ndodhet në Suwa, Nagano, Japoni. Kompania ka shumë degë të saj të shpërndara në të gjithë botën,ajo prodhon bojra printeri, printerna me lazer, skanera, pompjutera desktop, projektorë, televizorë, robotë etj. Epson është pjesë e Seiko Group.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Seiko Epson u themelua më 1942 nga Hisao Yamazaki.