Erjona Jaupi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Erjona Jaupi (lindur më 1985 në Tiranë) është një violonçeliste shqiptare nga Tirana, Shqipëri.[1] Eriona Jaupi lindi në Tiranë, Shqipëri dhe filloi studimet e saj në violonçelë me të atin në moshën tetë vjeçare në Greqi. Në vitin 2001, ajo vazhdoi studimet e saj të violonçelizmit në Çikago duke studiuar privatisht me violonçelistin e Orkestrës Simfonike të Çikagos, Katinka Kleijn deri në lëvizjen e saj në Toronto, ku ajo aktualisht studion me Winona Zelenka të Orkestrës Simfonike të Torontos.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Eriona JAUPI". albaniancellosite.com (në anglisht). Albanian Cello Site. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 12 dhjetor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]