Jump to content

Erkan Kolçak Köstendil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Erkan Kolçak Köstendil
U lind në16 janar 1983 (36 vjeçar)

Erkan Kolçak Köstendil (lindi më 16 janar 1983) është aktor dhe regjisor turk. Ai filloi karrierën e tij me rolet në teatër, filma dhe seriale. Ai fitoi çmime për paraqitjen e tij në disa filma të shkurta.

Ai diplomoi në shkollën e lartë Atatürk në Bursa. Gjatë viteve në shkollë, ai ishte anëtar i skuadrës së futbollit Bursaspor.[1]

Në vitin 2010, he shkroi dhe drejtoi filmin e shkurtër Vakit, i cili morri çmime në Festivalin e 4-të për Filmat e Shkurtër Sinepark, Festivalin për Filmat e Shkurtër Eskişehir Kral Midas, dhe në Festivalin e 47-të Ndërkombëtar të Filmit të Antalisë.[2]

He poashtu shkroi skenarin e filmit Torbacının Esrarı, e cila u xhirua Amsterdam dhe Stamboll. Projekti i tij i katërt i filmit ishte Suma, e cila u lëshua në vitin 2018 dhe ishte një nga komeditë e mira turke në Los Angeles Film Awards.[3]

Viti Titulli Roli Shënimet
2005 Lugina e Ujqërve Njeriu i Mematit
2009 Sakarya Fırat Mahmut Karakum
2012 Babalar ve Evlatlar Ayhan
2013 Merhamet Mehmet
2014-2015 Ulan İstanbul Karlos Nevizade
2015-2016 Muhteşem Yüzyıl: Kösem Şahin Giray Han
2016 Familya Toprak
2017 Bir Deli Sevda Mehmet Roli kryesor
2017- Çukur Vartolu Saadettin / Salih Koçovalı Roli kryesor
  1. ^ "Vartolu Saadettin eski futbolcu çıktı: Bursaspor kalecisiydim, tam Galatasaray'a transfer olacakken…". futbolmedya.com/ site. 25 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2018. Marrë më 14 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "2009-2010 yılı festval değerlendirmesi". Animasyongazetesi.com. 23 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2018. Marrë më 14 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Özsefil, İbrahim Cem (4 janar 2018). "Erkan Kolçak Köstendil'in Yazıp Yönettiği Kısa Film Suma Los Angeles Film Ödülleri'nden Ödülle Döndü". Filmloverss.com. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2018. Marrë më 14 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)