Ernest Solvay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ernest Solvay

Ernest Solvay lindi më 16 prill 1838 Rebecq-Rognon, Belgjikë dhe vdiq më 26 maj 1922 në Ixelles, Brusel. Ishte kimist belg që morri famë botërore me shpikjen e procedurës së prodhimit ekonomik të sodës ( përzierje me klor sode, kalker dhe amoniak ).