Ervin Bushati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


ERVIN BUSHATI ka lindur në 15 Tetor 1975. Prej vitit 2014 është Deputet i [[Kuvendi i Republikës së Shqipërisë|Kuvendit të Shqipërisë dhe anëtar në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave. Z. Bushati ka përfunduar studimet në qershor 1999 ku është diplomuar në universitetin “DePaul University” Chicago, Illinois, USA për Financë/ Ekonomi (B.S). Në qershor të 2000 ka përfunduar specializimin professional “Distributive Systems” IT/Financë në të njëjtin universitet.

[1] [2]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://gazeta-shqip.com/lajme/2017/06/27/emrat-ja-140-deputetet-e-rinj-te-parlamentit/
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 korrik 2019. Marrë më 27 korrik 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

ERVIN BUSHATI

Ervin Bushati ka lindur në 15 Tetor 1975. Prej vitit 2014 është Deputet i Kuvendit të Shqipërisë dhe anëtar në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave si dhe në Komisionin për Politikën e Jashtme, ndësa më herët nisur prej vitit 2011 Z.Bushati ka qenë anëtar i Këshillit Bashkiak të Tiranës


Z. Bushati ka përfunduar studimet në qershor 1999 ku është diplomuar në universitetin “DePaul University” Chicago, Illinois, USA për Financë/ Ekonomi (B.S). Në qershor të 2000 ka përfunduar specializimin professional “Distributive Systems” IT/Financë në të njëjtin universitet. Gjatë periudhës 2002-2013 Z. Bushati ka qënë themelues dhe administrator i kompanisë “Bushati Konstruksion” sh.p.k. Për një periudhë një vjeçare, nga 2001-2002 ka qënë praktikant në “Chicago Board of Option’ Exchange”, si përgjegjës për mirëmbajtjen e sistemit elektronik dhe software-in e përdorur në aktivitetet e përditshme tregtare, shërbimin e ndërlidhjes mes agjentëve institucional të mallrave dhe zyrave tregtare të CBOE.


Nga Prilli 1999 deri Dhjetor 1999 ka qënë asistent i kërkimeve shkencore për Dr. Linda Alwitt, ‘Departamenti i Marketingut’, “DePaul University”, Chicago USA dhe hulumtues në “Consumer Reaction to Suspense and Curiosity” reklama, përgjegjës për zhvillimin e intervistave dhe subjekteve në Ortex, mbledhjen e posatçme e të të dhënave të projektuar për përpunimin e software, hedhjen dhe analizimin i të dhënave në SPSS dhe SAS, hulumtimi dhe përpunimi i të dhënave për anëtarët e fakultetit.


Gjithashtu Z.Bushati përveçse deputet në Kuvendin e Shqipërisë, që prej vitit 2017 është Sekretar i Grupit të Partisë Socialiste në Kuvendin e Republikës së Shqipërisë si dhe Sekretar për Marrëdhëniet me Jashtë (Byroja e Kuvendi i Republikës së Shqipërisë). Pësa i përket aktivitetit politik Z.Bushati është njëkohësisht Kryetar i Delegacionit në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës (PACE, Strasburg); Kryetar i Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-USA; Kryetar i Këshillit të Mbikqyrjes Financiare (Asambleja e Partisë Socialiste); Sekretar i Këshillit Ekonomik, (Asambleja e Partisë Socialiste).


Z. Bushati është njohës shumë i mirë i 5 gjuhëve të huaja: Anglisht, Italisht, Greqisht, Spanjisht dhe Frëngjisht.

Aktiviteti Legjislativ:

2011-2014: Anëtar i Këshillit Bashkiak, Tiranë

                    Komisioni i Ekonomisë dhe Financave

2014-2017: Deputet i Kuvendit të Shqipërisë

                    Komisioni i Ekonomisë dhe Financave

                    Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin

2017-në vazhdim: Deputet i Kuvendit të Shqipërisë

                    Komisioni I Ekonomisë dhe Financave

                    Komisioni për Politikën e Jashtme

Aktiviteti Politik:

2012-2016: Sekretar i Këshillit Ekonomik, Asambleja e Partisë Socialiste

2017-në vazhdim: Sekretar i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë

                                  Sekretar për Marrëdhëniet me Jashtë, Byroja e Kuvendit të Shqipërisë

                                  Kryetar Delegacioni në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, PACE

                                  Strasbourg

                                  Kryetar i Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-USA

                                  Kryetar i Këshillit të Mbikëqyrjes Financiare, Asambleja e Partisë Socialiste

Aktiviteti  Ekonomik:

Shtator 1997-prill 1999: Asistent në kërkime shkencore për Dr. Linda Alwitt, “DePaul Univensiy” USA

Prill 1999-dhjetor 1999: Chicago Board of Options Exchange” me “Charles Schwab”, Chicago, IL, USA

1999-2000: Diplomuar në Financë/Ekonomi- “DePaul University” Chicago, Illinois, USA, -GP.A  3.4/4.o

                    Specializim profesional “Distributive System” IT/Financë- DePaul  University” USA

2017-në vazhdim:  Anëtar Bordi Fandacioni “Qemal Stafa”

2017-në vazhdim:  Anëtar Bordi Fondacioni “Gramoz Pashko” UET

2016-2019: Anëtar Bordi “Universiteti  Katolik Zoja e Këshillit të Mirë”