Esteri para Asuerit (Artemisia Gentileschi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Esteri para Asuerit
it: Ester e Assuero, en: Esther before Ahasuerus
Esteri para Asuerit
Esteri para Asuerit
Artisti Artemisia Gentileschi
Viti rr. {{{1}}} 1628-1635
Lloji pikturë në vaj
Dimensionet 208 cm × 273 cm ×  (82 in × 107 in)
Vendi Muzeu Metropolitan i Artit, Nju Jork

Esteri para Asuerit është një pikturë nga artistja italiane Artemisia Gentileschi. Ajo ndodhet në Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork. [1][2][3]

Përshkrimi dhe stili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besohet se piktura u fillua nga Artemisia Gentileschi, në Venecia në vitin 1628 dhe mbeti me piktoren deri në mbërritjen e saj në Napoli. Në fakt, Artemisia, demonstron në këtë kontekst, se ajo është në përputhje me mësimet e piktorëve të mëdhenj venecianë, të cilëve u interesonin skenat dhe ishin të koncentruar në skenat biblike.

Tema e takimit midis Esterit, heroinës hebraike dhe Asuerit, mbretit më të fuqishëm të Persisë, tashmë ishte pikturuar nga Tintoretto dhe punëtoria Veronese. Kjo pikturë e fundit është parë ndoshta nga Gentileschi në Venecia, duke pasur parasysh vërejtjet që mund të merren në këtë version të të njëjtit subjekt. Historia e Esterit, e cila pas një agjërimi tre ditor shkon tek mbreti Asuero për t'u lutur për një banket ku mund të zbulojë komplotin që kryeministri i mbretit urdhëroi të eliminonte popullin e Izraelit, është e njohur; përmendet festivali pagan hebre i Purimit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Artemisia Gentileschi | Esther before Ahasuerus | The Met". The Metropolitan Museum of Art, i.e. The Met Museum. Marrë më 2017-03-01.
  2. ^ Ward Bissell, R. (1 janar 1968). "Artemisia Gentileschi-A New Documented Chronology". The Art Bulletin. 50 (2): 153–168. doi:10.2307/3048529.
  3. ^ Kaufmann, Thomas DaCosta (1 janar 1970). "Esther before Ahasuerus: A New Painting by Artemisia Gentileschi in the Museum's Collection". The Metropolitan Museum of Art Bulletin. 29 (4): 165–169. doi:10.2307/3258546.

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]