Eureka, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eureka, California
Anglisht : City of Eureka
qytet
noform
Aerial view: Eureka on Humboldt Bay
Stema_figura
Vendndodhja
Eureka, California is located in SHBA
Eureka, California
Eureka, California

Koordinatat: 40°48′7″V 124°9′49″P / 40.80194°V 124.16361°P / 40.80194; -124.16361

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Humboldt
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 37.435 km2
 •  urbane 47.908 km2
 •  tokësore 24.305 km2
 •  ujore 13.13 km2
Popullsia 27191 banorë (2010)
 •  urbane 45034[1][2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi May 13, 1850
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 95501–95503, 95534
Prefiksi 707
Koordinatat 40° 48′ 7″ Veri

124° 9′ 49″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.eureka.ca.gov

Eureka, California (City of Eureka) është një qytet në qarkun Humboldtshtetit federal California, SHBA. Në Eureka, California jetojnë 27191 banorë (2010)[3]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 37.435 km2 (14.454 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (39 ft).[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2010 Census Urban and Rural Classification". U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 janar 2017. Marrë më dhjetor 9, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Starting a Business in Eureka". Greater Eureka Chamber of Commerce. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 maj 2017. Marrë më dhjetor 9, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Eureka (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 gusht 2012. Marrë më mars 11, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Eureka". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më nëntor 5, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Eureka, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale