Evgenia Radanova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Evgenia Radanova (lindur më 4 nëntor 1977) është një femër bullgare patinatore dhe çikliste garash që ka marrë pjesë në Olimpiadën Verore dhe Dimërore . [1] Ajo ishte mbajtëse e rekordeve botërore në distancën e shkurtër 500 m me 43.671, të cilën e vendosi në Calgary, Kanada në 19 tetor 2001. Në lojërat Olimpike Dimërore Salt Lake City 2002 ajo fitoi një medalje argjendi në të njëjtën distancë dhe një bronz në 1500m. Në lojërat verore në Athinë 2004 ajo mori pjesë në çiklizëm, por nuk mori medalje. Në Lojërat Olimpike të Vancouver në 500 m për femrat ajo doli në vendin e 7-të.

Radanova aktualisht trajnohet në Itali, megjithëse pjesën më të madhe të karrierës e kaloi me Klubin Sportiv Slavia Sofia dhe Akademinë Kombëtare të Sporteve në Sofje, Bullgari . Në Akademi ajo studioi stërvitje. Ajo peshon 65 kg   kg dhe është 170 cm e gjatë, Radanova është plagosur rëndë të paktën dy herë, por ka kapërcyer dëmtimet për t'u rikthyer. Në gusht 2014, Radanova u emërua Ministre Bullgare e Rinisë dhe Sportit si pjesë e qeverisë së përkohshme të Georgi Bliznashki . [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Евгения Раданова дари трикото си на МОК, eкипът на Жени ще бъде изложен в музея на МОК" (në bullgarisht). topsport.bg. 2010-02-27. Marrë më 2014-08-10.
  2. ^ "С мисия "да изкарат цялата истина за държавата", лица на протеста, на сините и ГЕРБ влизат в служебния кабинет. Преходната власт ще създаде енергиен борд, ще подпише договора с ЕК, ще подготви влизането в Европейския банков съюз" (në bullgarisht). mediapool.bg. 5 gusht 2014. Marrë më 9 gusht 2014.