Eyeshield 21

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Eyeshield 21 (Japonisht: アイシールド21, Aishīrudo Nijūichi) është një manga rreth futbollit amerikan të shkruar nga Riichiro Inagaki dhe ilustruar nga Yusuke Murata. Është përshtatur në një film anime në vitin 2004 (treguar në Jump Festa), një seri televizive anime më 2005, disa lojëra video dhe një lojë kartash tregtare nga Konami.

Manga është serializuar në Weekly Shōnen Jump të Shueisha. Tridhjetë e shtatë vëllimet kanë shitur kolektivisht mbi 16 milion kopje në Japoni, dhe numri i fëmijëve që luajnë futboll amerikan pothuajse është katërfishuar dhe akoma rritet pasi seria mbaroi. Manga është botuar në anglisht nga VIZ Media.

Versioni anime, i prodhuar nga Nihon Ad Systems, ose NAS, dhe i animuar nga Artland, u dha premierën në të gjithë Japoninë në TV Tokyo më 6 prill 2005, dhe përfundoi 19 mars 2008, me 145 epizoda.

Në Japoni, manga Eyeshield 21 ka shitur mbi 20 milion vëllime. Manga dhe anime janë paraqitur në periudha të ndryshme në dhjetë listat më të mira javore të shitjeve më të mira në median e tyre përkatëse. Anime është shikuar nga një numër i madh i shikuesve të televizionit në Japoni, duke ndihmuar në rritjen e popullaritetit të futbollit amerikan në vend.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komploti i Eyeshield 21 sillet rreth një djali fizikisht të padurueshëm dhe jo pohues me emrin Sena Kobayakawa i cili hyn në shkollën e mesme të zgjedhjes së tij, shkollën e mesme të lartë Deimon Private, ku tashmë merr pjesë edhe shoku i tij i fëmijërisë Mamori Anezaki. Aftësia e tij e vetme fizike e shquar është shpejtësia e tij e vrapimit, teknikat e shmangies dhe shkathtësia e fortë (perfekte për futbollin), rezultati i një jete shkollore të shpenzuar në përputhje me kërkesat e bullies (më vonë zbulohet se ai kaloi nëpër stërvitje me një shok klase në shkolla fillore për të kandiduar), shpejt kap vëmendjen e kapitenit të ekipit të futbollit amerikan të shkollës së mesme, Yoichi Hiruma i cili më pas detyron Sena të bashkohet me ekipin (Deimon Devil Bats) si vrapues.

Për të mbrojtur identitetin e tij (me premisën që skuadrat e tjera të sporteve shkollore do të përpiqen të rekrutojnë Sena me zbulimin e aftësive të tij atletike) Sena detyrohet të marrë përsipër publikisht rolin e sekretarit të ekipit, dhe të hyjë në fushë duke veshur një helmetë të pajisur me një sy të gjelbër të lyer në mënyrë që të fshehin tiparet e tij nën pseudonimin e "Eyeshield 21". Ekipi i impenjuar fillimisht merr pjesë në turneun e futbollit në pranverë (në fillim të vitit shkollor japonez) duke shpresuar të fitojë me forcën e "armës së fshehtë" të tyre të re. Por skuadra tejet e dobët është eliminuar herët nga Ojo White Knights. Të tjerët e shohin aftësinë e tanishëm të White Knights si të rënë nga "Gjenerata e Artë" e mëparshme, por anëtarët e ekipit po përpiqen të dëshmojnë se ata kanë aftësinë t'i tejkalojnë paraardhësit e tyre. Në këtë lojë Sena takohet me njeriun që do ta njohë si rivalin e tij të fundit, Seijuro Shin, një sulmues i talentuar.

Pas humbjes së Deimonit, turneu i Pranverës zbulohet si sekondar në rëndësi për turneun e Vjeshtës, ku skuadrat garojnë për mundësinë për të luajtur në Christmas Bowl, kampionatin e ligës së futbollit të shkollave të mesme. Hiruma, Kurita dhe Sena riorganizohen dhe ngadalë të ndërtojnë një ekip të vërtetë nga gabimet e tjera dhe studentët që kërkojnë të përcaktojnë veten e tyre; si Raimon Tarou, një lojtar bejsbolli që mund të kapë vetëm, tre vëllezërit Ha-Ha; dhe shumë të tjerë me qëllimin për të arritur në kampionat. Seria pason ndërtimin dhe rritjen e Deimon Devil Bats dhe anëtarëve të tij, si dhe ekipe të ndryshme rivale të hasura përmes lojërave dhe turneve të tyre, pasi të gjithë përpiqen të arrijnë qëllimin e tyre për të luajtur në Christmas Bowl.