Fête de la Musique

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fête de la musique
ZhanriMuzikë botërore
Datat21 qershor, përvjetshëm
VendndodhjaFrancë (për herë të parë)
Në botë(sot)
Vitet aktiv1981–sot
Themeluar ngaJack Lang dhe Maurice Fleuret
Faqja zyrtareUebfaqja zyrtare

Fête de la musique, e njohur edhe si Dita e Muzikës,[1] Dita e Bërjes së Muzikës[2][3] ose Dita Botërore e Muzikës,[4] është një festë vjetore e muzikës që zhvillohet më 21 qershor. Në Ditën e Muzikës qytetarët e një qyteti ose shteti lejohen dhe nxiten të luajnë muzikë jashtë në lagjet e tyre ose në hapësira publike dhe parqe. Organizohen gjithashtu koncerte falas, ku muzikantët luajnë për argëtim dhe jo për pagesë.

Festa e parë muzikore gjithë ditore në ditën e solsticit të verës u krijua nga Jack Lang, Ministri i Kulturës i Francës, si dhe nga Maurice Fleuret; u festua në Paris më 1982. Dita e Muzikës më vonë u festua në 120 shtete të botës.[5]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 1981, Maurice Fleuret u bë Drejtor i Muzikës dhe Valles në Ministrinë e Kulturës me kërkesë të Jack Lang. Ai aplikoi reflektimet e tij në praktikën muzikore dhe evolucionin e saj: "muzika kudo dhe koncerti askund". Kur zbuloi, në një studim të vitit 1982 mbi zakonet kulturore të francezëve, se pesë milion njerëz, një i ri nga dy, luanin një instrument muzikor, ai filloi të ëndërronte një mënyrë për t'i sjellë njerëzit në rrugë. Për herë të parë u zhvillua më 1982 në Paris si Fête de la Musique.[6]

Që atëherë, festivali është bërë një fenomen ndërkombëtar, i festuar në të njëjtën ditë në më shumë se 700 qytete në 120 shtete, ku përfshihen Kina,[7] India, Gjermania, Italia, Greqia, Rusia, Australia, Peruja, Brazili, Ekuadori, Meksika, Kanadaja, Shtetet e Bashkuara,[8] MB dhe Japonia.[9]

Qëllimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qëllimi i Fête de la Musique është të promovojë muzikën në dy mënyra:

 • Muzikantë amatorë dhe profesionistë inkurajohen të interpretojnë në rrugë, nën moton "Faites de la musique" ("Bëni muzikë"), një homofon i Fête de la musique.
 • Shumë koncerte falas organizohen, duke i bërë të gjitha zhanret e muzikës të arritshme për publikun. Dy nga paralajmërimet për t'u sanksionuar nga organizata zyrtare Fête de la Musique në Paris janë se të gjitha koncertet duhet të jenë falas për publikun, dhe të gjithë interpretuesit dhurojnë kohën e tyre falas. Kjo është e vërtetë edhe për shumicën e qyteteve pjesëmarrëse.

Pavarësisht se ekziston një tolerancë e madhe nga publiku i gjerë në lidhje me performancën e muzikës nga amatorë në zona publike pas orëve të zakonshme, kufizimet e zhurmës ende zbatohen dhe mund të bëjnë që disa ndërmarrje të ndalohen të qëndrojnë të hapura dhe të transmetojnë muzikë nga dyert e tyre pa autorizim paraprak. . Kjo do të thotë që prefekturat e policisë në Francë ende mund të ndalojnë individë, grupe ose institucione të instalojnë ndonjë pajisje audio në rrugë.[10]

Arritja dhe ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbi 130 shtete marrin pjesë në Ditën e Muzikës[11] dhe mbi 1.000 qytete marrin pjesë në të gjithë botën.[12] Vetëm në Shtetet e Bashkuara, janë 82 qytete që marrin pjesë.

Qëllimi i Fête de la Musique, ose Dita e Bërjes së Muzikës, është të sigurojë mijëra koncerte falas gjatë gjithë ditës.[13] Zonat publike janë plot me muzikë të drejtpërdrejtë dhe mundësi për të bërë muzikë pjesëmarrëse.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Music Day". Music Day UK (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2017. Marrë më 19 janar 2017.
 2. ^ "Free 'Make Music Day' festival coming in June" (në anglisht). Associated Press. 23 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2015. Marrë më 26 prill 2015.
 3. ^ "Make Music Day". Make Music – 21 June (në anglisht). Marrë më 26 prill 2015.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ "The World Music Day: How it came into being" (në anglisht). India Today. 21 qershor 2013. Marrë më 26 prill 2015.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ "La Fête de la musique : une fête nationale devenue un grand événement musical mondial". Le Ministère de la Culture et de la Communication: Fête de la Musique (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2015. Marrë më 26 prill 2015.
 6. ^ "Historique de la Fête de la Musique". fetedelamusique.culturecommunication.gouv.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2018. Marrë më 3 shkurt 2018.
 7. ^ "BMD Landscaping Resource | Landscapers & Contractors Gardeners News – The Resource For Garden And Landscaping" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2021. Marrë më 16 qershor 2021.
 8. ^ "Make Music Day" (në anglisht). Marrë më 19 qershor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 9. ^ "Around The World". Make Music – 21 June (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2015. Marrë më 26 prill 2015.
 10. ^ "Marais: les gays privés de Fête de la Musique?" (në frëngjisht). 15 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2009. Marrë më 21 qershor 2018.
 11. ^ Wilkinson, Alissa (21 qershor 2019). "Fête de la Musique, the worldwide midsummer musical bash, explained". Vox (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 12. ^ "Make Music Day – The Worldwide Celebration of Music" (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 13. ^ "Fête de la Musique 2019: How to make the most of France's biggest street music party". www.thelocal.fr (në anglisht). 21 qershor 2019. Marrë më 20 qershor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]