F-15E Strike Eagle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një F-15E nga skuadroni 391 luftarak.

McDonnell Douglas (tani Boeing) F-15E Strike Eagle është një aeroplan luftarak amerikan me shumë funksione për të gjitha kushtet që rrjedh nga McDonnell Douglas F-15 Eagle. F-15E u projektua në vitet 1980 për ndalim me rreze të gjatë, me shpejtësi të lartë, pa u mbështetur në avionë eskortë ose të luftës elektronike. Forca Ajrore e Shteteve të Bashkuara (USAF) F-15E Strike Eagles mund të dallohet përgjithësisht nga variantet e tjera të US Eagle nga kamuflimi më i errët i avionëve, rezervuarët konformë të karburantit (CFT) të montuara përgjatë rampave të hyrjes së motorit (megjithëse CFT-të mund të montohen edhe në F-15 të mëparshëm variantet) dhe një kabinë me ndenjëse të dyfishtë.

Strike Eagle është vendosur për operacione ushtarake në Irak, Afganistan, Siri dhe Libi, ndër të tjera. Gjatë këtyre operacioneve, luftarakë sulmues ka kryer goditje të thella kundër objektivave me vlerë të lartë dhe patrullave ajrore luftarake, si dhe ka ofruar mbështetje të ngushtë ajrore për trupat e koalicionit. Gjithashtu është eksportuar në disa vende.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]