Fabrizio De Andre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Refimprove

Fabrizio De André
U lind në
Fabrizio Cristiano De André

(1940-02-18)18 shkurt 1940
Genoa, Itali
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ProfesioniKëngëtar-tekstshkrues
Vite aktiviteti1958–1999


Fabrizio Cristiano De André (shqiptim italisht: [faˈbrittsjo de anˈdre]; 18 shkurt 1940 - 11 janar 1999) ishte një këngëtar-autor i këngëve italiane.

I njohur për simpatitë e tij ndaj anarkizmit, libertarianizmit të majtë dhe pacifizmit, këngët e tij shpesh paraqisnin njerëz të margjinalizuar dhe rebelë, Romanë, prostituta dhe sulmoi hierarkinë e Kishës Katolike.[1] Artistikisht aktiv për gati 40 vjet dhe autor i trembëdhjetë albumeve në studio, ai është i njohur për cilësinë e teksteve të tij dhe shpesh konsiderohet një poet. Ai kontribuoi në promovimin e gjuhëve të Italisë, më së shumti Lugiriane dhe, në një masë më të vogël, gjuhes Sardenje, Gallurese dhe Napoletane. Pas vdekjes së tij të hershme, disa rrugë, vende, parqe, shkolla dhe biblioteka publike u emëruan pas tij.[2][3][4][5][6]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De André lindi në Xhenova në një familje me origjinë Piemontease (babai Giuseppe lindi në Torino dhe nëna në Pocapaglia), dhe u mirëprit në botë nga "Vendi Waltz" i Gino Marinuzzi. Njëzet e pesë vjet më vonë, ai do të vinte "Vals për një dashuri" të tij në melodinë e vallëzimit të Marinuzzi.


Shënime dhe Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Observer, p.50 18 January 2009
  2. ^ "Riconoscimenti – Vie". Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2012. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Riconoscimenti – Piazze". Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2012. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Riconoscimenti – Parchi". Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2012. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Riconoscimenti – Biblioteche". Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Riconoscimenti – Scuole". Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2012. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)