Fadil istrefi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fadil Istrefi
Fadil Istrefi.jpg
Lindi më 24 Mars 1933
Vdiq më 12 Janar 2013
Profesioni Jurist

Fadil Istrefi (1933 - 1912) u lind me 24 Mars 1933 në fshatin Bajgorë të Komunës së Mitrovicës dhe vdiq me 12 Janar 2013. Ka qenë aktiv në punë dhe në organizata politiko-shoqërore dhe çdo herë ka kontribuar për barazin e gjuhës shqipe, për barazi sociale dhe çështje kombëtare. Është bartës i disa dekoratave dhe shpërblimeve për punët që ka bërë.

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Shkollën fillore e kreu në vendlindje në Bajgorë, shkollën e mesme të ulët dhe gjimnazin në Mitrovicë[1], pastaj shkollen normale dy vjeqare e kreu ne Gjakove, Peje dhe Prishtine gjatë viteve 1952-1954. Ka qenë mësuesi i parë i diplomuar në trevën Shala e Bajgorës. Ndërsa ndoqi studimet në Fakultetit Juridik në Beograd ndërsa ka diplomuar me korrespodencë në Fakultetin Juridik në Prishtinë.

Ka punuar si mësues në shkollën fillore vazhduese në Bare 1954-1956. Për herë të parë më 1955 ka hapur biblotekën e parë në fshatin Bare në të cilën ka punuar vullnetarisht. Nga shtatori i 1964 deri në shkurt të vitit 1968 ka qenë drejtor i Shkollës Fillore në Bare e cila ka përfshi Shkollat Fillore në fshatrat Bare, Bajgorë, Selac, Kovaqic. Gjatë kësaj periudhe pune ka organizuar me mësuesit e shkollave, arsimimin e femrave nëpër fshatra dhe shkolla. Ka hap shkollën për të rritur në Bare me ndihmën e Universitetit për të rritur. Fadil Istrefi ka kontribuar në ngritjen arsimore në këtë pjesë të Shalës së Bajgorës dhe me këtë ka organizuar formimin e biblotekave nëpër të gjitha shkollat amë dhe furnizimin me libra te ndryshme.

Nga 1968 deri në fund të vitit 1970 ka punuar në Minieren e Flotacionit " Trepca " në Stantërg si sekretar i vetëqeverisjes puntore. Gjatë viteve 1970 ka qenë kryetar i Gjykates së Kundërvajtjeve, pastaj si sekretar i sekretariatit për Punë Juridike dhe Punë të Inspekcioneve dhe anëtar i Keshillit Ekzekutiv të Komunës deri në vitin 1984. Në vitin 1984 Kuvendi i Kosoves e ka zgjedh gjyqtar dhe kryetar të Gjykatës së Punës së Bashkuar për regjionin e Mitrovicës. Në këtë funksion ka mbetur deri në shkurt 1991 kur organet okupuse serbe me dhunë e kanë nxjerr nga puna. [2]

Martesa dhe fëmijë[redakto | përpunoni burim]

Fadil Istrefi është martuar me Arife Begu - Istrefi me të cilën ka 4 fëmijë prej tyre 2 djem dhe 2 vajza.

Biblografia[redakto | përpunoni burim]

Fadil Istrefi është autor i dy librave të cilat janë:

  • Monografi " Shala e Bajgorës " [3]
  • Gjenealogjia e shkurtë e familjes - Lagjës Istrefi

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2018. Marrë më 17 shkurt 2018.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ http://www.nacionalalbania.al/2013/09/politika-serbe-per-asimilimin-e-shqiptareve-dhe-ndalimin-e-arsimit-shqip-ne-kosove-gjate-viteve-90-ta
  3. ^ "Monografi Shala e Bajgores". Fadil Istrefi. 

External links[redakto | përpunoni burim]