Jump to content

Fahrudin Radonçiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fahrudin Radončić

Fahrudin Radončić (* 24. maj 1957 në Ivangrad[1], sot Berane), Ish-Jugoslavia) është një gazetar dhe sipermarres boshnjak. Fahrudin Radonçiq (lindur me 24 May 1957) është biznismeni dhe politikani i njohur në Bosnje.Ai është pronar i gazetes shumë të njohur Avaz .Gjithashtu është edhe kryetari i partisë për te ardhmen më të mire të Bosnjës [SBB]. Tani është bërë edhe ministri i sigurise në Bosnje.

jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është lindur dhe rritur në Plav -[Mali i Zi].1989. ka filluar të punojë si gazetar dhe analist në Gazeteb Kroate Danas.1990,ka shkruar 10000 ditet e skllaverise ku ka shkruar për Kosoven dhe vuajtjet e popullates shqiptare në lufte kundër Sërbise.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Adem Demaçi. Deset tisuca dana robije (Confession. One Thousand Days of Imprisonment), Danas Verlag, Zagreb 1990
  • Bosna ce opstati (Bosnien wird erhalten bleiben), Danas Verlag, Zagreb 1991
  • Goodbye, Bosnia, Danas Verlag, Zagreb 1991

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lebenslauf auf der Website des SBB BiH". Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2010. Marrë më 8 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Normdaten