Jump to content

Faji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Faji është një emocion moral që ndodh kur një person beson ose kupton - saktë ose jo - se ai ka kompromentuar standardet e veta të sjelljes ose ka shkelur standardet morale universale dhe mban përgjegjësi të konsiderueshme për atë shkelje. Faji është i lidhur ngushtë me konceptin e pendimit, keqardhjes, si dhe turpit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]