Faramarz Gharibian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Faramarz Gharibian
Faramarz Gharibian 1.jpg
Faramarz Gharibian
Informacione personale
Ditëlindja 17 nëntor 1941 (75 vjeçar)
Vendlindja Teheran, Iran

Faramarz Gharibian (lindi më 17 nëntor 1941) është aktorë dhe regjisorë iranian. Ai e filloi karrierën e tij në filmin e shkurtër Come Stranger (1968). Në shumë filma ka luajtur si një njeri i cili dëshiron të arrijë qëllimit të tij dhe që ballafaqohet me rrezikun. Ai ka luajtur në disa filma me zhanër aventure.

Gharibian është nominuar për çmimin si aktori më i mirë dhe ka fituar çmimin në disa filma në festivalin e filmit fexhr. Ai ka fituar edhe shpërblime ndërkombëtare. Ai ka fituar çmimin si aktori më i mirë në festivalin e 25-të të filmit në Moskë.[1] Ai ka fituar edhe në festivalin e filmit në Indi.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Deers, 1974
 • Ghazal, 1975
 • Jong-e Athar, 1977
 • The Tall Shadows of the Wind, 1977
 • The Messenger, 1981
 • Kani-Manga, 1986
 • The Train, 1987
 • The Wolf’s Trail, 1991
 • Misty Harbour, 1992
 • I Want to Live, 1994
 • The Rain Man, 1998
 • Dancing in the Dust, 2002
 • The Beautiful City, 2005
 • The Wet Dream, 2005
 • The Forbidden Chapter, 2006
 • The Boss, 2007
 • Alzheimer (2011)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "25th Moscow International Film Festival (2003)". MIFF. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-04-03. Marrë më 2013-04-01.