Fauna e Estonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Estonia është një vend i vogël, me shumë pyje që gjendet në Detin Baltik. Kjo është një pjesë e Palearctic ecozone (duke qenë një zonë kalimtare midis Palearctic Perëndimore dhe rajone European-Siberianw) dhe atlantike veriore detare. [1]Estonia është e ndarë në mes të krahinave të Evropës Qendrore dhe Evropës Lindore të Regjionit Circumboreal brenda Mbretërisë Boreal. Sipas World Wide Fund for Nature, në territorin e Estonisë takon eko-rajoneve pyjore Sarmatic të përziera. Popullsia e rrallë e Estonisë dhe zona të mëdha të pyjeve kanë lejuar rezervat e rrëqebulli Evropian, derri i egër, arinjtë ngjyrë kafe, dhe Moose për të mbijetuar, në mesin e kafshëve të tjera. [2] Estonia është menduar që të ketë një popullsi ujku prej rreth 200, [3] i cili është konsideruar pak më lart shtrirjes optimale nga 100 deri në 200. [4]

Jovertebrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme jep një pasqyrë të llojeve numrit të grupeve të përzgjedhura jovertebrore.[5]

Grupi Specie e njohur Numri i llogaritur i specieve
Amoeboids 68 140
Flagellates 89 200
Apicomplexa 13 50
Ciliophora 176 300
Sponges 3 6
Hydrozoa 5 8
Scyphozoa 3 3
Turbellaria 55 200
Monogenea 73 40
Digenea 110 130
Ribbon worms 106 130
Gastrotricha 6 40
Rotatoria 230 500
Nematoda 200 500
Nematomorpha 1 5
Kinorhyncha 1 3
Acanthocephala 14 40
Nemertea 4 10
Priapulida 1 ?
Polychaeta 6 ?
Oligochaeta 103 200
Bryozoa 7 15
Gastropods 74 80
Bivalves 62 70
Crustacea 326 356
Arachnids 786 2055
Myriapods 38 50
Tardigrades 1 50
Insects ~10000 20000-21000

lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Spalding, M.D., et al. "Marine Ecoregions of the World: A Bioregionalization of Coastal and Shelf Areas". Bioscience Vol. 57 No. 7, July/August 2007
  2. ^ Systematic list of Estonian mammals
  3. ^ (estonisht)"Laupäeval algab hundijaht". 25 janar 2008. Marrë më 2008-11-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ (estonisht)Keskkonnainfo: hunt
  5. ^ Eesti Loodus (Ed. A. Raukas), Tallinn, Valgus & Eesti Entsüklopeediakirjastus 1995