Fazli Grajqevci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fazli Grajqevci (1935-1964) ishte një aktivist shqiptar, poet, intelektual dhe patriot i cili u bë i njohur si "simbol i flamurit" midis shqiptarëve gjatë viteve 1960 në Jugosllavi.[1] I lindur në vitin 1935 në Sankovc, Flamuras, në Drenicë, mbaroi shkollën në Komoran.[2] Në vitin 1954 ai u regjistrua për në shkollë në Prishtinë ku kaloi 3 vjet dhe vazhdoi edhe për 4 vjet në Prizren. Ai u diplomua me një diplomë në Mitrovicë por u revokua nga kjo për shkak të tensioneve politike të kohës. Gjatë viteve 1960, Grajqevci punoi si mësues në fshatin Kishnarek, Poklek dhe Dobroshevc. Gjatë një periudhe ai punoi në NGB "Rilindja", (rilindje), një organizatë kulturore në Prishtinë.[3] Grajqevci ishte patriot dhe politikan shumë i pasionuar dhe filloi "Organizatën Revolucionare për Bashkimin e Shqiptarëve". Më 1964, policia sekrete e shtetit jugosllav u arrestua dhe e burgos. Pas 14 ditësh torturimi, ai vdiq në burgun e Prishtinës më 17 gusht. Ka një rrugë të quajtur pas tij në Prishtinë.[4][5]

Ditë moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai regjistrohet në folklorin shqiptar dhe rapsod Aziz Morina ishte i pari që shkruante historinë e Grajqevcit. Kënga quhet edhe "Kënga e flamurit". Kohët e fundit u bë një dokumentar për jetën e tij.

Referim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.pashtriku.org/?kat=63&shkrimi=822
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 qershor 2016. Marrë më 3 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.botasot.info/lajme/423634/fatos-nano-dhe-millosheviqi-i-derguan-bandat/
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 nëntor 2017. Marrë më 3 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ https://www.youtube.com/watch?v=n-snoGINi-0