Jump to content

FedEx

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
FedEx Corporation
— '
noform
noform
Industria Transport
Themeluar Maj 5, 1971
Themelues Frederick W. Smith
Selia 942 S Shady Grove Rd, Memphis, Tennessee, USTë ardhurat Increase US$93.512 billion (2022)Nr. i punonjësve 547,000 (May 2022)
Faqja e Internetit www.fedex.com

FedEx Corporation, më parë Federal Express Corporation dhe më vonë FDX Corporation, është një kompani mbajtëse konglomerate shumëkombëshe amerikane e fokusuar në transportin, tregtinë elektronike dhe shërbimet e biznesit me bazë në Memphis, Tennessee.[1][2]

Emri "FedEx" është një shkurtim rrokshëm i emrit të divizionit origjinal të ajrit të kompanisë, Federal Express, i cili është përdorur nga viti 1973 deri në vitin 2000. FedEx sot është më i njohur për shërbimin e tij të shpërndarjes ajrore, FedEx Express, i cili ishte një nga të parët. kompanitë kryesore të transportit për të ofruar dërgesë brenda natës si një shërbim kryesor. Që atëherë, FedEx filloi gjithashtu FedEx Ground, FedEx Office (i njohur fillimisht si Kinko's),[3] Zinxhiri i Furnizimit FedEx, FedEx Freight dhe shërbime të tjera të ndryshme nëpër shumë filiale, shpesh të destinuara për t'iu përgjigjur konkurrentit të tij kryesor, UPS. FedEx është gjithashtu një nga kontraktorët kryesorë të qeverisë amerikane dhe ndihmon në transportin e disa paketave të Shërbimit Postar të Shteteve të Bashkuara përmes kontratës së tyre të Rrjetit Air Cargo.[4]

Rëndësia e FedEx në Shtetet e Bashkuara dhe në botë e ka bërë atë një temë të zakonshme në kulturën popullore, me shembuj duke përfshirë filmin Cast Away si dhe disa nga sloganet e tij të marketingut (më e famshmja "kur duhet absolutisht pozitivisht të jetë atje brenda natës") . Përveç kësaj, FedEx ka blerë të drejtat e emërtimit të FedExField të Komandantëve të NFL të Uashingtonit dhe FedExForum të Memphis Grizzlies të NBA-së. Shërbimet e transportit ajror të FedEx e kanë bërë qendrën e saj kryesore (aka "Superhub") në Aeroportin Ndërkombëtar të Memphis, aeroportin më të ngarkuar të mallrave në botë deri në vitin 2020.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Inline XBRL Viewer". www.sec.gov (në anglisht). Marrë më 2022-10-29.
  2. ^ "FedEx Corporation 2021 Annual Report" (PDF). s21.q4cdn.com" (PDF) (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "FedEx | FDX Stock Price, Company Overview & News". Forbes (në anglisht). Marrë më 2022-10-29.
  4. ^ "FedEx Company Profile". Fortune (në anglisht). Marrë më 2022-10-29.
  5. ^ "Postal Service & FedEx renew contract". about.usps.com (në anglisht). Marrë më 2022-10-29.