Federata e Basketbollit e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
FBK.PNG

Federata e Basketbollit e Kosovës, ose shkrurt FBK-ja, është shoqëri e bsaketbollistëve dhe klubeve të tyre në Kosovë.

FBK-ja me qëllim mbajtje dhe organizimi të lojrave nëpër liga dhe lojrave për kupa të ndryshme ka një struktur të brendshme e cila përbëhet nga një kryesi e përbërë nga 14 anëtarë, të quajtur Bordi, në krye të së cilës qëndron Fatmir Gashi si kryetar. Pos kësaj, në struktur të FBK-së më 2011, janë dhe Këshilli mbikqyrës me tre anëtarë me në krye Arian Haxhibqirin; Këshilli profesional të përbërë nga gjashtë anëtarë me në krye Masar Nixha; Komisioni arbitar të përbërë nga tre anëtarë; Komisioni për regjistrim po ashtu të përbërë nga tre anëtarë; Komisioni diciplinor me tre anëtar; Shoqata e trajnerëve me tre anëtarë me në krye Arben Krasniqin; Shoqata e gjyqtarëve po ashtu nga tre anëtar me në krye Faton Kushumlia; dhe Shërbimi administrativ me administratoren Fikrije Deliqin.

Në sezonin 2010/2011 titullin e kampionit për të gjashtën herë rradhazi e fitojë Sigal Prishtina. [1]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ RTKlive, rubrika sport

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Sporti në Kosovë

Atletik Basketboll Boks Hendboll Futboll Karate Pingpong Shah
Volejboll Mundje Peshëngritje Alpinizëm Çiklizem Not Xhudo
Basketball pictogram.svg
FBK.PNG

Superliga
Liga e I-rë (f) · Liga e I-rë (m) · L. e Juniorëve

L. e I-rë e Kadetëve · L. e II-të e Kadetëve · L. e I-rë e Pionerëve · L. e II-të e Pionerëve

Kupa për fermra · Kupa për meshkuj · Kupa për U18 · Kupa për U16 · Kupa për U14