Festivali Jenadriyah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jenadriyah 27

Festivali Jenadriyah (Arabisht: مهرجان الجنادرية Maharajān al-Janādrīyah) është festival kulturor e cila mbahet në Janadriyah[1] afër Riadit, Arabia Saudite çdo vit dhe zgjat dy javë. Festivali u mbajt për herë të parë në vitin 1985.[2] Aktivitetet që bëhen në këtë fetsival janë garat me deve, performancë me muzikë, vallëzim të Ardasë dhe Mizmar. Festivali normalisht bie në muajin shkurt dhe mars. Kohë më parë, Janadriyah ishte quajtur 'Rowdhat Souwais' siq përmendet nga historianët dhe shkrimtarët.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Mohammad Nowfal, Janadriyah, Saudi Arabia Arkivuar 25 janar 2010 tek Wayback Machine, Splendid Arabia website. Retrieved 2010-08-23
  2. ^ Jenadriyah Heritage and Cultural Festival Arkivuar 5 mars 2005 tek Wayback Machine, SAMIRAD, the Saudi Arabian Market Information Resource.