Ficus benjamina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ficus benjamina
Ficus benjamina
Ficus benjamina
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Rosales
Familja: Moraceae
Grupi: Ficus
Ficus benjamina

Ficus benjamina (lat.Ficus benjamina L. ) është pemë Fiku me gjethe të vogla, e degëzuar dendur e familjes Moraceae. Ky lloj Fiku ka prejardhjen nga India. Degët e fidanes janë të gjelbërta dhe me kalimin e kohës marrin ngjyren më të mbyllët, në një të gjelbërt me noanca të ngjyrës kafe. Gjethet e vjetruara janë të gjelbërta, të lëmuara, të rrumbulakta me një maje të mprehtë. Kanë një shkëlqim të dobët ngjyrë hiri dhe rriten deri në gajtësi prej 12 cm dhe trashësi 3–5 cm. Ramin e gjeteve e përshkrojnë qeliza të kristalta me ngjyrë të verdhë.

Përdoret edhe në industri, posaqërishtë gjethet e pemës. Në materialin e lateksit shkaktonë reaksione alergjike, të cilat duhet të lajmrohen tek mjeku.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Ficus benjamina në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Moraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale