Ficus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ficus
Ficus
Ficus
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Rosales
Familja: Moraceae
Grupi: Ficus
Anëtarët

Lista e anëtarëve

Ficus është një grup bimësh tropikale që i takojnë familjes Moraceae. Përfaqsuesi më i njohur i këtijë grupi është Fiku (lat. Ficus carica), frutet e të cilit përdoren si ushqim i zakonshem. Ky grup përbëhet nga diku 800 lloje të cilat në natyë paraqiten si pemë, tufa ose si lule zvarritse në pjesen tropikale dhe subtropikale të rruzullit. Për hirë të bukurisë së gjetheve të tyre shumë lloje janë kultivuara që në kohrat e vjetra.

Lista e anëtarëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Janë diku 800 lloje ndër të cilat edhe këto:

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Moraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale