Ficus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ficus
Ficus
Ficus
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Rosales
Familja: Moraceae
Grupi: Ficus
Anëtarët

Lista e anëtarëve

Ficus është një grup bimësh tropikale që i takojnë familjes Moraceae. Përfaqësuesi më i njohur i këtij grupi është Fiku (lat. Ficus carica), frutet e të cilit përdoren si ushqim i zakonshëm. Ky grup përbëhet nga diku 800 lloje të cilat në natyrë paraqiten si pemë, tufa ose si lule zvarriste në pjesën tropikale dhe subtropikale të rruzullit. Për hire të bukurisë së gjetheve të tyre shumë lloje janë kultivuara që në kohërat e vjetra.

Lista e anëtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë diku 800 lloje ndër të cilat edhe këto :


Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Moraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale