Fiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fiku
Illustration Ficus carica0.jpg
Ficus carica
Klasifikimi shkencor
mbretëria: Bimë
ndarja: Magnoliophyta
klasa: Magnoliopsida
rendi: Rosales
familja: Moraceae
gjinia: Ficus
lloji: Ficus carica
Emërtimi shkencor:Ficus carica

Fiku (lat.Ficus carica ) është bimë që klasifikohet në familjen e bimëve Moraceae.

Në natyrë si të egra rritën nga Mesdheu deri në Indi, po ashtu edhe në vende tjera tropike të rruzullit. Trungu i Fikut arrin lartësinë deri në 10 metra mbi tokë, gjethet i ka të mëdha dhe rrinë të varrua njëra mbi tjetrën me një pamje që përkujtojnë hardhinë e rrushit ndërsa degë i ka të trasha e të lëvore të lëmushme ngjyrë hiri të çelët.
Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Fiku në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Moraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale