Figueres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Figueres
Komunë
noform
Church of St. Peter
Stema_figura
Vendndodhja
Figueres is located in Spanjë
Figueres
Figueres

Koordinatat: 42°16′0″V 2°57′54″L / 42.26667°V 2.96500°L / 42.26667; 2.96500

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Alt Empordà
Kryetari i Bashkisë Marta Felip Torres
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.78 km2
Lartësia 39 m (m.n.d.)
Popullsia 44765 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Figuerenques
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 17600
Koordinatat 42° 16′ 0″ Veri

2° 57′ 54″ Lindje

Faqja Zyrtare www.figueresciutat.com


Figueres është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alt Empordà, të provincës Girona, në Katalonia. Figueres ka 44765 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 18.78 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]