Filigranologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Filigranologjia është studimi i filigranëve. Zakonisht bëhet me qëllim të zbulimit të të dhënave në lidhje me datën dhe origjinën e një shkrimi të bazuar në letër ose në një vepër artistike. Ekzistojnë disa katalogë të filigranëve - më së shumti CM Briquet, Les Filigranes (1907) - përfshirë ilustrime të shumë dokumenteve (shenjave ujore) për të ndihmuar ata që dëshirojnë të ndërmarrin këtë lloj hulumtimi. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]