Flamuri (dokumentar)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Flamuri është një dokumentar i prodhuar në vitin 2012 [1] në kuadrin e 100-Vjetorit të PavarësisëRepublikës së Shqipërisë. Qëllimi i dokumentarit është rritja e ndjenjës së krenarisë për vendin dhe për flamurin si simbol i bashkimit, i dashurisë, i historisë plot luftëra e ngjarjeve të Kombit Shqiptar. Në dokumentar shfaqen materiale arkivore, dëshmi të ndryshme, intervista me historianë, studiues të fushës dhe koleksionistë flamujsh, të cilët përmes tregimeve të tyre zbulojnë fakte historike dhe opinione aktuale rreth Flamurit kuq e zi.[2]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katalog festivali i 13-të i Filmit Shqiptar (2012) nga Qendra Kombëtare e Filmit
  2. ^ https://issuu.com/nationalfilmcenter/docs/katalog-festivali-2012-ok