Jump to content

Flamuri i Grenadës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Grenadës

Flamuri kombëtar i Granadës u adoptua pas pavarsisë së vendit nga Britania e Madhe, më 7 shkurt 1974. Gjashtë yjet në vijën e kuqe simbolizojnë gjashtë njësitë administrative të Granadës, apo siç njihen me emrin "parish", kurse ylli në mes i rrethuar nga një disk i kuq, simbolizon kryeqytetin, Saint George's.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]