Flamuri i Katarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Katarit

Flamuri i Katarit (arabisht: علم قطر) është në ratio i 11:28. Është ngjyrë gështenjë me një brez të gjerë të bardhë të dhëmbëzuar (nëntë pika të bardha) në anën e ngritjes. Ai u miratua pak përpara se vendi të shpallte pavarësinë nga Britania më 3 shtator 1971.

Flamuri është shumë i ngjashëm me flamurin e vendit fqinj Bahrein, i cili ka më pak pikë, një proporcion 3:5 dhe një ngjyrë të kuqe në vend të gështenjës. Flamuri i Katarit është i vetmi flamur kombëtar që ka një gjerësi më shumë se dyfishi i lartësisë së tij.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri historik i Katarit ishte i kuq i thjeshtë, në korrespodencë me flamurin e kuq të përdorur tradicionalisht nga udhëheqësi harxhite Qatari ibn al-Fuja'a.[2] Në shekullin e 19-të, vendi modifikoi flamurin e tij tërësisht të kuq me shtimin e një shiriti të bardhë vertikal në ngritës për t'iu përshtatur direktivës britanike.[3] Pas kësaj shtese, Sheikh Mohammed bin Thani miratoi zyrtarisht një flamur me model vjollcë-kuqe dhe të bardhë, i cili kishte një ngjashmëri të madhe me derivatin e tij modern.[4] Disa shtesa iu bënë flamurit të Katarit në vitin 1932, me skajin e dhëmbëzuar me nëntë cepa, diamante dhe fjalën "Katar" duke u integruar në dizajnin e tij.[4] Ngjyra gështenjë u standardizua në vitin 1936. Në vitet 1960, Sheikh Ali Al Thani hoqi formulimin dhe diamantet nga flamuri.[4] Flamuri u miratua zyrtarisht më 9 korrik 1971 dhe ishte praktikisht identik me flamurin e viteve 1960, me përjashtim të proporcionit lartësi-gjerësi.[4]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri dhe emblema e Katarit, të ekspozuara mbi hyrjen e Ambasadës së Katarit në Paris.

Pattern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëntë skajet e dhëmbëzuara ndajnë pjesën me ngjyrë dhe atë të bardhë. Ato nënkuptojnë përfshirjen e Katarit si anëtari i 9-të i 'Emirateve të pajtuara' të Gjirit Persik në përfundim të traktatit Katar-Britanik në vitin 1916.[5]

Ngjyra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012, qeveria e Katarit përcaktoi nuancën e saktë të flamurit të Katarit si Pantone 1955 C, ose "Katar gështenjë".[6][7][8] Historia e bojës së purpurt në vend daton disa shekuj.[4] Është pohuar se Katari ishte vendi i prodhimit më të hershëm të njohur të ngjyrës së butakëve gjatë sundimit të Kassites për shkak të pranisë së një industrie ngjyrë vjollce në ishujt Al Khor.[9][10] Katari ishte gjithashtu i njohur për prodhimin e bojës së purpurt gjatë sundimit të Perandorisë Sasaniane.[11] Mohammed bin Thani, i cili sundoi nga viti 1847 deri më 1876, propozoi krijimin e një flamuri me ngjyrë vjollcë-të kuqe për të bashkuar shtetin dhe për të theksuar rolin e tij historik në prodhimin e bojës. Në vitin 1932, Marina Britanike sugjeroi që të hartohej një flamur zyrtar. Sipas qeverisë së Katarit, britanikët propozuan që flamuri të ishte i bardhë dhe i kuq, por Katari hodhi poshtë ngjyrën e kuqe dhe vazhdoi të përdorte një përzierje të vjollcës dhe të kuqes në vend të saj.[4] Sipas letrave të agjentit politik britanik në Gjirin Persik drejtuar Indisë Britanike, pëlhura e bardhë u ble në Bahrein dhe fillimisht ishte lyer me ngjyrë të kuqe në vend. Bojëja e blerë në vend ishte e cilësisë së dobët që u zbeh shpejt, duke bërë që flamuri të merrte një ngjyrë çokollate.[12] Për shkak të klimës së shkretëtirës subtropikale të vendit, ngjyrat e flamurit ishin të prirura për t'u ngjyrosur më të errëta nga dielli, gjë që rezultoi në adoptimin përfundimtar të një ngjyre ngjyrë kafe në 1936.[4] Pjesa e bardhë e flamurit simbolizon paqen e siguruar nga nënshkrimi i traktateve kundër piraterisë me britanikët.[3]

Flamujt historik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ ".(28:11) عند استخدام العلم خارج المباني، داخل دولة قطر، فإنه يجب أن تكون النسبة بين طول وعرض العلم" (When using a flag outside of buildings within the State of Qatar, the ratio between the length and the width of the flag should be 11:28.) - Law No. 14 on the Flag of Qatar - Qatar Legal Portal Arkivuar 13 prill 2017 tek Wayback Machine
 2. ^ Complete Flags of the World (DK) (në anglisht). DK Publishing. 2014. fq. 185. ISBN 978-1409353713.
 3. ^ a b "Imperial era flag of Qatar" (në anglisht). British Empire in the Middle East. Marrë më 7 maj 2015.
 4. ^ a b c d e f g "Al Adaam.. History of a Nation" (në anglisht). Qatar e-Government. Marrë më 28 janar 2015.
 5. ^ "FIELD LISTING :: FLAG DESCRIPTION" (në anglisht). CIA. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2017. Marrë më 7 maj 2015.
 6. ^ "Law No. 14 of 2012 Concerning the Qatari Flag, Annex No. 1" (në anglisht).[lidhje e vdekur]
 7. ^ "Qatar's flag" (në anglisht). World Atlas. Marrë më 7 maj 2015.
 8. ^ mohdnoor (12 janar 2015). "Qatar's national color is Pantone 1955 C (not maroon)". Qatar Living (në anglisht). Marrë më 20 tetor 2017.
 9. ^ Sterman, Baruch (2012). Rarest Blue: The Remarkable Story Of An Ancient Color Lost To History And Rediscovered (në anglisht). Lyons Press. fq. 21–22. ISBN 978-0762782222.
 10. ^ Khalifa, Haya; Rice, Michael (1986). Bahrain Through the Ages: The Archaeology (në anglisht). Routledge. fq. 79, 215. ISBN 978-0710301123.
 11. ^ "Qatar - Early history" (në anglisht). globalsecurity.org. Marrë më 17 janar 2015.
 12. ^ British Library: India Office Records and Private Paper (11 qershor 1936). "Coll 30/15 'Anthems and Flags of Various States. Bahrein [Bahrain], Koweit [Kuwait], Muscat, Asir, Yemen, Qatar, Trucial, Oman' [16r] (31/261)" (në anglisht). Qatar National Library. fq. 31.